Windows 10 Review [LT]

yes-no-win10Yes-No tai kategorija, kurioje vardinsiu tam tikro dalyko tris man patinkančius bruožus ar savybes ir 3 nepatinkančius. Pradėsiu nuo paskutiniam įraše minėtos naujos Windows versijos, kuri yra pakankamai kontrastiška, kad būtų galima ją mėgti ir nekęsti.


Patinka:

  • Start meniu sugrįžimas. Suprantu, kad Microsoft bandė padaryt kažką novatoriško su Windows 8. Bet paprastiems vartotojams seniai pažįstamo Start meniu nebuvimas buvo labai neigiamas dalykas naujoje Windows versijoje. Netgi man, seniai dirbančiam IT srityje ir dažnai išbandančiam naujoves, buvo šiek tiek nejauku ir nepatogu, kai reikėjo gaudyti su pele ekrano kampus ar spaudinėt Win mygtuką. Dažnai kokiai sekundei stabtelėdavau nuvedus pelės žymeklį iki Start mygtuko ir pagalvodavau kokiu būdu padaryt tai, ko man reikia. Žodžiu, tai nebuvo natūralus naudojimas. Gal reikėjo pripratimo, bet tiesą sakant, net nenorėjau įprast. Nenuostabu, kad labai išpopuliarėjo trečių šalių programos, teikiančios Start meniu pakaitalo funkcijas. Nors Windows 10 meniu nėra idealus, ir tikrai nėra Windows 7 meniu sugrįžimas, bet tai Microsoft žingsnis į žmonių norų ir įpročių supratimą.
  • Virtualių darbalaukių funkcija, kuri pasiekiama su Task View mygtuku (arba Alt+Tab lange). Jau seniai egzistavo programos suteikiančios tokią galimybę Windows aplinkoje. Bet jas reikėjo parsisiųst, įdiegt, paleist. O su Windows 10 tai yra sistemos dalis, kuri yra iškart ir yra visada po ranka, bei veikia labai paprastai ir elegantiškai. Tikrai ne naujas dalykas (Linux sistemos turi tai labai seniai), bet pravartus.
  • Langų išdėliojimo pagalba (“windows snapping”). Atrodo keista, kad tai gali būti vienu iš svarbesnių patobulinimų. Bet negaliu suskaičiuot kiek kartų naudojau Windows 7 Aero Snap funkciją greitam išdėliojimui dviejų langų vienas šalia kito. O Windows 10 dar labiau patobulina šitą, atrodo paprastą, bet labai naudingą funkciją. Kartais tikrai pagalvodavau, kad būtų patogu daugiau langų automatiškai išdėliot. Dabar galima ne tik 2, bet 4. Ir netgi Apple savo naujoje Mac OS X versijoje įgyvendina panašią funkciją 🙂


Nepatinka:

  • Pirmas “nepatinka” nebus skirtas kokiam nors konkrečiam OS aspektui. Tai tiesiog bendrinis įspūdis apie visos sistemos kryptį su nustatymais. Suprantama, kad Microsoft stengiasi kuo daugiau išnaudoti momentą, kuo daugiau pareklamuot savo programėlių parduotuvę, priverst žmones pamėgti Cortaną, kad jie ir toliau naudotų Windows 10, gal pirktų ir išmaniuosius įrenginius su Windows 10. Bet sistemoje yra labai daug nustatymų, kurie yra įjungti pagal nutylėjimą (nors ir galima išjungt) nukreipti į tai. Cortana įjungta (neaišku ar galima visai atjungt), privatumo nustatymai tokie, kad siunčia labai daug informacijos (naudojamas opt-out principas, kai vartotojas turi atjunginėt tai, kas jam nepatinka, o ne opt-in, kai pats galėtų pasirinkti, ko jam reikia), ir Start meniu ir lock ekrane ir net Microsoft išgirtoje naujoje naršyklėje Edge yra kišama programėlių reklama. Visa Windows 10 sistema atrodo kaip didžiulis reklamos kompleksas. Atnaujinimų sistema be galimybės juos atjungti ir pagal nutylėjimas paliktas atnaujinimų siuntimas (ir dalinimasis) iš kitų kompiuterių Internete (kas man atrodo ne visai saugu).
  • Juoda spalva. Galbūt juoda spalva yra dabar madoje ar atrodo stilingiau, bet man naudojantis kompiuteriui nėra malonu matyt juodą sąsają ir juodus meniu. Edge naršyklės atveju Microsoft paliko pasirinkimą: nori juodos temos – pasirink, nori baltos – prašom. Bet darbastalio atveju jie nepalieka pasirinkimo. Iš pradžių programų užduočių juostoje greiti meniu (“jump lists”) pasidarė juodi. Dabar jau ir spaudžiant dešiniu ant Start mygtuko rodomas tamsus meniu. Aš nenoriu dirbti su aukšto kontrasto sąsaja ir nesuprantu kodėl man nepalieka pasirinkimo teisės.
  • Control Panel prieš Settings. Daug apie tai rašoma ir forumuose ir bloguose ir Microsoft Feedback programoje. Daug kas agituoja atsisakyt Control Panel ir palikt tik Settings. Man asmeniškai yra baisus scenarijus, jei viena diena neliktų Control Panel, nes nepanašu, kad Microsoft ir trečių šalių gamintojai gali viską perkelt į naujovišką Settings sąsają. O kai kurie dalykai yra patogesni būtent senoviškoj sąsajoj. Bet šiuo metu yra painumas. Turi suprast ar surast ką ir kur gali padaryti, turi šokinėt tarp skirtingų sąsajų. Geriausio sprendimo nežinau. Atkartot viską abiejose sąsajose yra labai sudėtinga ir nežinia ar naudinga. Galbūt padėtų padaryt aiškias nuorodas iš vienos sąsajos į kitą, jei vienoje neįmanoma kažko atlikt. Gal Microsoft sugalvos ką nors. Bet kol kas kaip ir Windows 8 atveju, tai yra vienas iš atstumiančių dalykų. Su Windows 7 aš turiu vieną vietą nustatymams. Kam man kvaršint sau galva su dviem sąsajom?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *