Mozilla Firefox – migracija į Quantum [LT]

Neseniai pagaliau atsinaujinai į naujausią Firefox versiją – “Quantum”. Nors ji pasirodė dar 2017 rudenį, tačiau ilgai delsiau dėl pasikeitusios sąsajos ir su nauja versija nesuderinamų papildinių. Nuo pat pradžių svarsčiau ar neperbėgt į Chrome stovyklą, bet ten yra savų niuansų. Vienas ryškiausių – prastokai atrodantys šriftai. Palemoon, Waterfox ar ESR Firefox versijas irgi atmečiau. Nes neaišku kiek jos bus palaikomos, ESR irgi kada nors į Quantum pereis, papildiniai irgi nebus atnaujinami. Kurį laiką maigiau Quantum versiją testinėje virtualioje mašinoje importavus savo Firefox profilį. Šią vasarą, kai buvo daugiau laisvesnio laiko nusprendžiau pagaliau migruoti. Kadangi nenaujinama versija jau turėjo virš 15 kritinių saugumo skylių, na ir šiaip reikia keliaut į priekį, kad ir kaip neaptiktų Mozilla spendimas nukirsti senos sistemos papildinių palaikymą, kai naujoji sistema vis dar neturi įvairių galimybių. Žemiau yra tai ko teko atsisakyt ar kuo pakeisti:

Adblock Plus – pakeista WebExtension (WE) versija. Kaip ir veikia. Bet darbe su vienu puslapiu kažko streikuoja.

AutoCopy 2 – kaip tik nustojo normaliai veikti šią vasarą, nors nesinaujino nei pats Firefox (56 versija) nei papildinys. Pakeičiau AutocopySelection2Clipboard. Veikia pakankamai gerai. Trūksta tik išimčių sąrašo pagal domenus galimybės. Bet papildinio autorius kol kas neplanuoja tokio nustatymo.

Bamboo Feed Reader – prie šio add-on’o perėjau prieš kelis metus, kai atsibodo įvairios Feedly paslaugos klaidos. Nusprendžiau, kad užteks lokalios RSS skaityklės. Bet Quantum versijai nepavyko rasti kažko tinkamo. Todėl vėl grįžau prie Feedly, kuris per tuos metus patobulėjo. Taigi įsidiegiau Feedly Notifier papildinį, kuris kol kas pilnai tenkina. Taip pat ir planšetėje vėl pradėjau Feedly naudot.

Classic Theme Restorer – vienas esminių papildinių nuo to laiko kai buvo pristatyta lėkšta Australis sąsaja su apvaliais skirtukais ir kitom nesąmonėm. Šis add-on’as leido valdyti šimtus įvairių nustatymų, niuansų ir priderint naršyklę pilnai savo poreikiams. Deja, papildinys yra visiškai priklausomas nuo senos XUL sistemos ir su WebExtension apribojimais tokio funkcionalumo nepasieksi. Teko atsisakyti ir susitaikyti su kai kuriais Quantum sąsajos nepatogumais.

FireFTP – dar vienas labai naudingas add-on’as, kurio teko atsisakyti. Patikdavo jungtis prie FTP iš pačios naršyklės. Dabar tenka tam naudoti atskirą klientą (WinSCP).

FireGuestures – senokai nesulaukdavo atnaujinimų. Pakeičiau WE atitikmeniu – Gesturefy. Panašu, kad šis pakankamai aktyviai vystomas ir pridedama daug naujų galimybių. Nors asmeniškai naudoju vos kelis gestus. Bet jie jau įaugę į kraują, taigi be tokio papildinio kažkaip nepatogu 🙂

FlashGot – tinkamo pakaitalo kaip ir nėra (visokie Download Them All ar pan. yra labai specifinėms užduotims ar programoms pritaikyti). Vis dar svarstau ar ką nors šioje vietoje sugalvoti. Kol kas bandau naudotis integruotu naršyklės failų siųstuvu. Bet dar neišmečiau Free Download Manager programos. FlashGot leisdavo lengvai FDM perduoti siuntimus, o ta palaiko ir daug gijų ir greičio ribojimus. Nors paskutiniu metu tai ir mažiau aktualu. Tiesa, su integruota funkcija negali greitai pasirinkti, kur siųsti failą (o man patinka skirstyti tam tikrus failus į skirtingus katalogus). Be to visi su naršykle parsiųsti failai yra žymimi sistemoje kaip nepatikimi (nes gauti iš interneto). Dėl ko bandant paleisti programą Windows dar parodo perspėjimą (tai galima sutvarkyti nuėjus į failo Properties ir paspaudus Unblock). Su FDM siunčiant taip nebūna, taigi Firefox nenuima šio atributo.

Locationbar Limit – atsisakiau. Leisdavo praplėst skaičių siūlomų adresų, kai ką nors vedi į adreso laukelį. Quantum be šio add-on’o rodo 13. Manau pakaks.

Nuke Anything Enhanced – pakeista į WE versiją. Retai prireikia, bet kartais pravartu laikinai pašalint kokį nors elementą puslapyje.

Quick Locale Switcher – atsisakiau. Panašu, kad Quantum ir taip įsimena kokiam puslapyje kokios kalbos žodyną naudoti, o kur yra naudojamos kelios kalbos galima ir rankiniu būdu persijungt.

Plain Text Linker – pakeista WE versija. Irgi retokai prireikia, bet visai patogu būna tiesiog du kartus paspausti ant tekstu pateiktos nuorodos puslapyje, nei kopijuoti ir klijuoti į adreso laukelį.

Pwgen reloaded – darbe dažai panaudodavau Pwegen slaptažodžių generavimui. Šis WE variantas ne toks elegantiškas (kaip ir dauguma WE papildinių), bet užduotį atlieka.

Tab Auto Refresh – tokio atskiro add-on’o nenaudojau, bet kadangi nustojo veikti Tab Mix Plus, kuris turėjo labai patogią, integruotą į skirtuko kontekstinį meniu funkciją reguliariam perkrovimui, teko surasti kažką panašaus iš WE stovyklos. Šio dalyko prireikia, kai reikia sulaukti kokio nors atnaujinimo puslapyje ar kai puslapis neveikia ir nori greitai pamatyti, kai pradės veikti (dažniausiai darbe prireikia). Nors sąsaja ir klaiki palyginus su senu veikimu, bet veikia.

Tab Mix Plus – tai yra esmingiausias papildinys, dėl kurio ir atidėliojau atnaujinimą į Quantum pusę metų. Jo kūrėjai bando lipdyti kažką panašaus WE versijai, bet kol kas išleista 0.1 versija yra labai ribota, o kai kurie nustatymai dar reikalauja rankinio įsikišimo į about:config. Nors po biškį priprantu prie Quantum sąsajos, bet pasigendu ir greitų komandų (skirtukų uždarymui ar atidarymui), skirtuko ploto nustatymo, daug eilių skirtukams ir svarbiausiai naujo skirtuko atidarymo vietos. Pripratęs, kad susiję puslapiai atsidaro šalia esamo aktyvaus skirtuko, o ne galia sąrašo. Na ir dar aibė visokių smulkesnių nustatymų. Tikiuosi su laiku sugebės bent kažkiek atkartot seno add-on’o funkcionalumo. Stebiu daug susijusių įrašų Bugzilloje. Tarkim 62 versijoje turėtų padaryti, kad atidarant puslapį iš adresyno (jei yra nustatyta žymes visada atidarinėt naujame skirtuke) būtų panaudojamas tuščias skirtukas, jei toks jau yra. Pripratęs, kad esant tuščiam skirtukui ir spaudžiant ant žymės puslapį užkrauna būtent šiame tuščiame skirtuke, o ne atidaro visiškai naują šalia jo.

Tile Tabs – pakeičiau į WE versiją. Nors WE versija yra ribota. Šis papildinys leisdavo viename naršyklės lange atidaryt kelis skirtukus vienas šalia kito (pravartu lyginant puslapius ar naršant kelis vienu metu). WE sistema neleidžia tokių dalykų. Todėl WE versija atidaro du Firefox langus vieną šalia kito. Kaip ir veikia kaip reikia, bet atrodo kreivokai.

User-Agent Switcher – berods šis add-on’as suderinamas ir su sena versija ir su Quantum. Kartais prireikia apsimest kita naršykle internete. Tarkim norint parsiųsti Windows 10 ISO iš Microsoft puslapio, kai ISO nuorodą duoda tik ne Windows lankytojams.

Dar šiek tiek teko pakoreguoti įrankių juostos mygtukų išdėstymą, išmest nereikalingus, pridėt reikiamus. Naudoju Light temą, nes nepatinka tamsus skirtukai. Pačioje pradžioje perėjus prie Quantum kažkaip keistai atrodė viskas, lyg ryškiau. Gal koks kitoks rendering’as naudojamas šioje Photon sąsajoje. Po kokios savaitės lyg apsiprato akys. Dėl greitaveikos, tai lyg Youtube greičiau užsikrauna, o šiaip kažkokio labai didelio pagreitėjimo nepastebėjau. Kai kur ten atrodo lėčiau užsikrauna. Keista, kad darbe vidinis puslapis SharePoint 2013 platformoje kartais kreivai užsikrauna, bet struktūros ir paveiksliukų, tenka refresh daryt. Aišku sena platforma jau. Dar prieš kelias dienas ir Thunderbird perėjo į Photon sąsaja. Irgi kvadratiniai skirtukai, daug kur ikonos pakeistos, perėjo nuo melsvos spalvos prie juodai baltos, pilkos gamos. Bet katalogų sąraše kažkodėl liko senos ikonos. Bandom toliau prijaukint šitą žvėrį 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *