Kaip ir žadėjau, po savaitės naudojimosi nauju Huawei MediaPad X2 (arba Honor X2) pateiksiu savo atsiliepimus. Šį kartą bus daugiau nei po 3 patinkančius ir nepatinkančius dalykus, nes jų yra labai daug ir deja antrų yra daugiau. Nors iš esmės esu patenkintas, o prie daugumos negatyvių dalykų galima priprast. Faktas, kad senojo Nexus 7 jau nesinori imti į rankas pasinaudojus šiuo lieknuoju gražuoliuku. Bet senoji planšetė pratęs savo tarnavimą, tik dabar jau mano tėvų rankose 🙂
Patinka:
- Greitis. Savaime aišku, kad naujas, šių metų leidimo įrenginys bus greitas. Ir tai man aišku labai patinka. X2 ir įsijungia greitai ir pati sąsaja veikia be stabdymų (nebent kokiam nors meniu elemente specialiai padaroma pauzė, kaip paleistų programų tvarkytuve, kai išmetus programą iš sąrašo būna sekundės tarpas, kol visos programos perbėga į naujas vietas). Per savaitę gal tik vieną kartą pastebėjau keistą stabtelėjimą naršant vieną puslapį. Gal tuo metu vyko koks nors procesas pačioj planšetėj ar tai buvo naršyklės problema ar pačio puslapio (kuris apkrautas reklamomis). Bet palyginus su Nexus 7 nauja planšetė tiesiog skraido, nebūna stabdymų paleidžiant ilgai nenaudota programą iš tvarkytuvo arba naujai paleidžiant kokią nors programą. Žodžiu, 8 branduoliai ir 2 GB atminties atlieka savo darbą puikiai.
- Dizainas. Aparatas yra labai plonas, lengvas ir tiesiog malonus laikyt rankose. Senasis Nexus 7 man irgi labai patiko savo išvaizda ir forma, bet dabar jis atrodo kaip įspaustas į kažkokį griozdišką guminį dėklą palyginus su X2. Kažkiek dvejoju dėl to kaip vertint metalinę nugarėlę. Nes šalto oro atveju gali būti nemalonu laikyti rankose (nors yra dar vienas pliusas apie kurį parašysiu žemiau). O vasarą atvirkščiai metalas gali labiau įkaisti nuo procesorių skleidžiamos šilumos. Bet atrodo planšetė patraukliai, nors priekis ir primena kažkiek Samsung gaminius, bet užtat be užrašų priekyje.
- Ekranas. Ryškios spalvos (kartais kiek per ryškios, apie tai žemiau), malonus lėtimui paviršius leidžiantis pirštams lengvai slysti. Geras atsakas į paspaudimus. Rezoliucija didelė, todėl pikselių nesimato, bet man pakako ir senojo Nexus 7 gebos ir manau tokio dydžio ekranui tokia rezoliucija yra perteklinė. Bet kol kas nesusidūriau su problemom, kad kur nors vaizdas būtų per smulkus. Kaip tik kai kur tekstas atrodo per didelis dėl parinktų šrifto dydžių.
- Didžiulė baterija. Neatlikinėjau jokių testų, bet kol kas esu patenkintas 5000 mAh baterijos talpa. Mano planšetės naudojimas per dieną yra labai nepastovus ir dažnai minimalus. Daugiausiai bateriją sodina muzikos klausimas vykstant į darbą ir namo, pastovus pašto ir kitokių žinučių tikrinimas fone, laikas nuo laiko naršymas, to paties pašto skaitymas, naujienų peržiūra. Senasis įrenginys tokiu būdu atlaikydavo kelias dienas, kartais užtekdavo ir trečiai, bet jau likdavo keli procentai energijos ir įsijungdavo “Battery Saver” režimas. Su X2 po paskutinio užkrovimo praleidau 3 dienas, o prasidėjus ketvirtai man rodė 27%. Nexus paprastai prijungdavau prie kompiuterio USB jungties kas vakar, kad kažkiek pasikrautų. Su Huawei manau tiesiog krausiu su pakrovėju kelis kartus per savaitę. Tuo labiau, kad nuo USB ilgokai užtrunka tokios talpos įkrovimas.
- Užduočių tvarkytuvas (“task manager”). Nebuvau ypatingas fanas kortelių karuselės pasirodžiusios su Android 5. Nes matai tik vieną kortelę ir viršūnėles kitų, kas ne visada leisdavo greit surasti reikiamą, jau nekalbant apie išmetimą programų iš šio sąrašo. Čia gi visos kortelės rodomos pilnu dydžiu tinklelio pavidalu. Šis įgyvendinimas irgi turi savo trūkumų, kaip pernelyg smulkios kortelės, dėl ko kartais sunku greitai surasti reikiamą programą tarp kelių panašių. Taip pat aukščiau minėtas programų pasistumimo uždelsimas tinkle, kuris kartais trukdo greitai išmetant programas iš sąrašo. Na ir programos išsimeta tik traukiant į viršų, kai standartinio Android atveju tai daroma traukiant į šonus, kas atrodo šiek tiek patogiau.
- Svoris. Jau rašiau apie tai prie dizaino. Nors iš pradžių jis nepasirodė labai jau lengvas, bet ilgiau pasinaudojus tikrai jaučiasi 100 gramų skirtumas su senuoju aparatu. Beveik nejaučiu jo svorio įsimetęs į krepšį. Iš kitos pusės mažas svoris ir metalinis korpusas padidina tikimybę jį netyčia numest 🙂
- Kompaktiškas. Vėlgi kartojuos, bet jis tikrai labai kompaktiškas. Net lyginant su kitais naujais to pačio dydžio įrenginiais. Įspūdinga plonumą jau minėjau (7.18 mm). Taip pat labai siauras rėmelis šonuose sukuria efektą, kad ekranas yra didesnis nei yra iš tikrųjų. Senąjį Nexus sugebėdavau įkišti į palto vidinę kišenę (ne, taip aš jo niekad nenešiojau). X2 tilps ten dar lengviau ir labai netrauks žemyn dėl mažo svorio.
- Kameros. Tiesą pasakius, deramai jų neišbandžiau. Nes tai man niekada nebuvo aktualu ir galinės kameros nebuvimas senoj planšetėj netrukdė. Bet turėt kamerą vis tiek geriau nei neturėt. Padarius kelias nuotraukas su 13 megapikselių galine kamera likau patenkintas. Priekinė (5 mp) bandant Mirror aplikaciją pasirodė visai padori irgi (nors vaizdo pokalbiais nesinaudoju). Anksčiau kokios nors šventės metu tekdavo traukt iš stalčiaus fotoaparatą arba imt jį su savim į renginius. Dabar gi pagal visas madas pyškinsiu “fotkes” su planšete 🙂
- Skambučiai. Šią savaitę darbe išgirdau naują lietuvišką terminą – planšetofonas 🙂 Taigi, mano aparatas irgi turi skambinimo funkciją. Vėlgi, neišbandžiau, nes įdėta kortelė skirta tik internetui, o norint įdėt kortelę iš telefono, ją tektų karpyt iki NanoSIM dydžio. Bet turėt tokią galimybę gali praverst ateity, jei sugestų telefonas ar kažkam labai reikėtų paskambinti. Tiesa, atrodys žmogus kalbant tokiu “telefonu” keistokai 🙂 Beje, aparatas turi ir dviejų SIM palaikymą (kita gali būti MicroSIM dydžio).
- MicroSD. Nors senojoj planšetėj vietos man buvo netgi per daug (32 GB modelis), galimybė įsidėt kortelę visada gali praverst. Pirmiausiai dėl galimybės praplėst atmintį (turiu 16 GB modelį) ir tarkim norint permest failus iš kortelės.
- USB3 palaikymas. Šiai dienai tai yra standartas, bet palyginus su Nexus 7 labai malonu, kai failus gali įsimest į planšetę labai greitai.
- Wi-Fi hotspot. Šios funkcijos nebuvimas Nexus 7 kartais labai pyktino (kai pvz. darbe reikėdavo išbandyt prisijungimą prie VPN ar šiaip patikrint ar kompiuteryje gerai veikia Wi-Fi). Dabar gi reikalui esant galėsiu pasidalint savo 3G ryšiu.
- Žibintuvėlis. Tikriausiai bus rečiausiai naudojama funkcija, bet visada kažkiek su pavydu žiūrėjau kaip kolegos naudojasi savo telefonais kaip žibintuvėliais 🙂 Aišku, nešiot su savim planšetę vien tam gal ir nebūtų patogu, bet ypatingais atvejais (kai tarkim namuose atjungė šviesą) gali praverst.
- Kolonėlė (“speaker”). Gal ir neverta rašyt prie pliusų, bet palyginus su Nexus 7 garsas pasirodė šiek tiek geresnis ir tikrai stipresnis, todėl galima bus dažniau ką nors pažiūrėti nenaudojant ausinių. Aišku mono kolonėlė neduoda gerų žemų dažnių ir yra nugarėlėje, todėl garsas gaunasi šiek tiek prislopintas ir ne toks ryškus.
- Garsas su ausinėmis. Neturėjau ypatingų reikalavimų šiam aspektui. Norėjau tik neprastesnio garso už Nexus. Ir gavau tokį. Garsas švarus, gilus, pakankamai garsus (kitaip nei gąsdino kai kuriose apžvalgose). Kartais pereinant prie kito mp3 grotuvo, keičiant ausines ar net keičiant programas jausdavau diskomfortą. Šiuo atveju viskas gerai.
- Pirštinių režimas. Kaip rašiau aukščiau, kažkiek dvejojau dėl metalinio korpuso praktiškumo žiemos metu. Todėl buvau maloniai nustebintas pamatęs nustatymuose “gloves mode”. Ir jis veikia pakankamai gerai. Netgi palikau jį įjungtą visam laikui, nes įprastam naudojimui jis netrukdo. Aišku naudojant jį su pirštinėm reikės būti dar kelis kart atsargesniam dėl padidėjusio slidumo faktoriaus. Bet kaip malonu yra, kai neturi nusiiminėt pirštinės ir šaltyje su plika ranka kažką daryt su planšete. Krepšyje turiu tušinuką su guminiu galiuku, kurį bandžiau naudot su Nexus. Bet tušinuką vis tiek sunku sužvejot krepšyje su pirštinėm, jį galima pamest ir pan.
Nepatinka:
- Kaitimas. Apžvalgos melavo. Planšetė pastebimai įšyla netgi nieko ypatingo neveikiant (tvarkant programas ir nustatymus). Nors po savaitės naudojimo arba pradėjau mažiau tai pastebėt arba kažkaip optimizavosi procesorių veikimas. Prie įšilimo prisideda plonas korpusas ir metalinė nugarėlė. Vasaros metu tai dar labiau pasijaus. Kadangi mano rankos ir taip prakaituoja, tai gali būti vienas iš nemaloniausių šio planšetės aspektų. Ir vėlgi prisidės prie slidumo padidinimo. Ypatingai nemalonu, kad įšila būtent apatinė aparato dalis (vertikalioj padėty) už kurios jis ir yra laikomas. Taigi, 8 branduolių galia turi ir negatyvią pusę.
- Huawei Emotion UI apvalkalas. Jeigu tik galėčiau, visada pirkčiau Nexus įrenginius su nesugadinta Android aplinka (nors joje man ir ne viskas patinka). Emotion UI turi ir gerų ir keistų dalykų. Vienas iš jų tai programų stalčiuko (“app drawer”) atsisakymas ir visų programų patalpinimas tiesiog darbastalyje (be automatinio rūšiavimo pagal abėcėlę). Prie tokio veikimo reikia priprast. Nors yra galimybė įsidiegt Google Now Launcher ir turėt standartinį veikimą. Bet naujausias Google Now Launcher man nepatinka dėl sumažinto kiekio aplikacijų, kurias gali patalpint apačioje darbastalio greitam paleidimui (dabar leidžiama 4, o man norėtųsi bent 5-6). Taip par X2 kažkodėl neužpaišo su darbalaukio spalva viršutinės priminimų juostos ir apatinės mygtukų juostos kai naudojamas Google paleidėjas. Tai gal ir smulkmenos, bet esu labai jautrus estetiniams dalykams 🙂 Todėl kol kas bandau priprast prie Huawei paradigmos. Kitas nervinantis dalykas, kad darbastalis veikia tik vertikaliam (“portrait”) režime. Nors visos programos gali veikti ir horizontaliai, kaip aš dažniausiai jas ir naudoju. Todėl dažnai tenka aparatą vartyt arba ieškoti reikiamos programos su pasuktu vaizdu. Ypatingai tas trukdo, kai užsirakinus ekranui visos aplikacijos pasiverčia į vertikalią padėtį ir atrakinus ekraną turi dar palaukt kol aplikacija pasivers atgal. Žemiau paminėsiu daugiau dalykų susijusių su EMUI. Gal naujos apvalkalo versijos pataisys dalį šių dalykų, bet labai tuo abejoju.
- Telefoninis režimas Google aplikacijose. Tai dar vienas didelis minusas, bet čia gal labiau Google kaltė. Matyt gamintojas identifikuoja šį aparatą kaip telefoną (nors jis turi 7 colių ekraną ir didžiulę rezoliuciją). Google irgi neatsižvelgia į ekrano dydį ir savo aplikacijas (Chrome, Youtube) paleidžia telefono režimu. T.y. Chrome nerodo kortelių ir navigacijos mygtukų viršuje (esu labai pripratęs naudoti korteles planšetėj). Youtube neleidžia vienu metu žiūrėt video ir vartyt komentarus horizontalioje padėtyje. Kai kurie puslapiai vietoj to, kad būtų suspausti į ekrano rėmus, rodomi išdidinti be galimybės sumažint priartinimą (“zoom”). Skaičiau, kad tai galima pakeist atrakinus aparatą (“root”) ir keičiant programų DPI nustatymą, bet kol kas nesinori “žaist” su planšete ir nežinau kokia yra Huawei politika dėl garantijos.
- Programos neveikia foniniam režime. Dar vienas dalykas, su kuriuo daug vargau bandant išgaut norimą rezultatą. Kažkokiu būdu Huawei apriboja programų veikimą fone. Kelios mano naudojamos aplikacijos (3G watchog, K-9 mail) nenori startuoti automatiškai po aparato paleidimo. Taip pat kartais jos nustoja veikti fone po ilgo laiko tarpo. Bandžiau traukti šias programas į Protected apps sąrašą, bet tas nepadėjo. Standartinė Email aplikacija veikia be problemų. Kol kas teko atsisakyt 3G watchdog, nes iš esmės retai kada pasiekiu savo srauto limitą ir pats operatorius perspėja žinute. Su paštu bandžiau naudoti standartinę aplikaciją, bet ji neturėjo vienos man reikalingos savybės, todėl kol kas grįžau prie K-9 ir susitaikau su tuo, kad perkrovus aparatą man reikėtų ją paleist nors kartą, kad nuo šiol jį tikrintų paštą fone. Išbandžiau dar 3-4 pašto klientus, bet visi jie turėjo problemų su paleidimu po planšetės perkrovimo.
- Įjungimo ir garso lygio mygtukų išdėstymas. Minėjau dizainą prie pliusų, bet vienas dalykas visgi neapgalvotas gerai. Šie mygtukai yra pastumti arčiau vidurio, kas galbūt palengvina jų pasiekimą vertikalioj padėty, bet užtat pakeliant aparatą ar traukiant jį iš krepšio pastoviai netyčia spaudi šiuos mygtukus. Nors įjungimo mygtuko paspaudimas yra gana kietas ir atsitiktinai nepasispaudžia taip lengvai, bet vis tiek nemalonu taip imti į rankas ir vis galvoji kaip čia geriau paėmus už apatinės dalies.
- Netikroviškos spalvos. Kaip rašiau, ekranas yra ryškus ir spalvingas, bet kai kurios spalvos (ypač žalia) atrodo pernelyg sodrios, nors ir naudojama IPS matrica. Kažkiek tai galima reguliuot su spalvų šiltumo nustatymu, bet norimo rezultato išgaut nepavyko. Padėjus X2 šalia Nexus matosi drastiškas skirtumas. Nexus turi beveik idealią baltą spalvą, kai X2 ji yra melsva (arba geltona padidinus šiltumą). Aišku nedarant palyginimų vienas prie vieno spalvos neatrodo taip baisiai ir su laiku pripranti. Galbūt tai įtakoja ant ekrano užklijuota apsaugos plėvelė. Bandžiau domėtis dėl jos nuėmimo (man rodos ji gali būti ir su klijais), bet kol kas nesiryžau nieko daryti.
- Automatinis šviesumo valdymas. Kaip ir daug kitų išvardintų dalykų su laiku atrodo tai susitvarkė, bet tik pradėjus derinti planšetę pagal savo poreikius pastebėjau, kad automatinis šviesumas veikia labai lėtai ir dažnai pernelyg sumažina šviesumą. Kol kas naudojant įrenginį transporte, lauke ir kavinėse didelės problemos nepastebėjau. Gal visgi pavyko surasti tinkamą bendrą šviesumo nustatymą, kurio automatinis valdymas labai nepatamsina.
- Maža vidinės atminties talpa. Kai rinkausi naują planšetę nusprendžiau, kad man užteks ir 16 GB modelio, nes senajam Nexus neišnaudodavau didelės dalies laisvos talpos. Matyt X2 nemažai užima ir EMUI apvalkalas ir kiti integruoti dalykai, kad perkeliant duomenis iš Nexus pritrūkau vietos. Išmečiau kelis žaidimus (vis tiek praktiškai jų nežaidžiu su planšete), pamažinau aparate laikomos muzikos kiekį (dažniausiai klausausi muzikos iš interneto su Soundcloud, todėl daug muzikos laikyti planšetėj neverta), dar kai ką pratryniau. Vietos nuotraukoms ar filmui įsimest užtenka, bet galvoju ir apie MicroSD (pačios mažiausios talpos) įsigijimą. Aišku didesnės talpos modelis būtų dar brangesnis, tai gal čia ir pakankamai geras kompromisas.
- Pranešimų ir nustatymų juosta uždengia visą ekraną. Kas man patinka standartiniam Androide, tai kad atėjus pranešimui, gali patraukt juostą ir greitai žvilgtelėt į jį neuždengiant tuo metu rodomo turinio (tas pats su nustatymais). Huawei nusprendė uždengti visą ekraną. Nors mano atveju dažniausiai 80% jo ploto būna tušti. Vienintelis geras dalykas tai laikas rodomas šalia gauto pranešimo.
- Mažesnis užrakinimo ekrano funkcionalumas. Nors Huawei į užrakinimo ekraną pridėjo gražių fonų ir mygtukų greitam žibintuvėlio, kameros, grotuvo ir kitų įrankių paleidimui, bet gauti pranešimai rodomi šiame ekrane yra neveiksnūs. Negali paspaudus ant jų atrakinti ekraną ir pereiti į aplikaciją kaip su standartiniu Android 5. Todėl vis tiek turi traukti pranešimų juostą iš viršaus. Pliusas tik toks, kad lengviau pastebėti tokius pranešimus ir gali pamatyt dalį laiško ar žinutės turinio.
- Nėra normalaus 3G/4G srauto priežiūros įrankio. Kaip minėjau, teko atsisakyti 3G watchdog programos. Bet Huawei sugebėjo dar išimti standartinį Android srauto valdymo įrankį, o vietoj jo įdėti savo su ribotomis galimybėmis. Taip, gali matyt kokia programa šiandien ar šį mėnesį sunaudojo daugiau interneto srauto, gali programas apriboti, bet negali nustatyti ribos, kad gauti perspėjantį pranešimą, negali rinktis ruožų grafike.
- Kitos smulkmenos. Pabaigiant šį sąrašą galima paminėti, kad užrakinimo ekranas atsirakina tik traukiant į šonus, kai Android 4-5 variantas su traukimo į viršų atrodo daug natūralesnis ir patogesnis. Aplikacijų ikonos yra įspraustos į stačiakampius su apvaliais kampais ir tie stačiakampiai nuspalvinami pagal tam tikrą pačioje ikonoje esančią spalvą, bet kartais tai atrodo labai prastai (pvz. žalias fonas ir žalia programos ikona). Dauguma Google aplikacijų rodomos su senomis ikonomis (Google+, Google, Maps), nors pačios aplikacijos atnaujintos iki paskutinių versijų. Google Sheets, Docs ir Slides programos visos rodomos su Drive programos ikona. Išjungiant ar perkraunant aparatą turi kelis kartus patvirtint veiksmą, kai Android 5 tai sumažino iki vieno žingsnio.