Windows ir Office atnaujinimai su Delivery Optimization [LT]

Delivery Optimization yra viena iš Windows 10 naujovių leidžiančių kompiuteriams tinkle pasidalinti Windows, Office ir Windows Store programų atnaujinimais išvengiant didelio kiekio siuntimų iš interneto. Kai pirmą kartą sužinojau apie tokį “peer-to-peer” modelį, įvertinau skeptiškai. Nes paprastam vartotojui gauti atnaujinimus iš nežinia ko neatrodė saugu ir aplamai reikalinga. Bet organizacijos kontekste ir su tinkamais nustatymais tai gali būti naudinga. Nors naudojant WSUS ar SCCM kaip vidinį atnaujinimų surinkėją jau išvengiama didelio interneto ryšio apkrovimo, tačiau didelis kiekis kompiuterių jungiantis prie šių servisų gali apkrauti juos. Todėl dalinimasis atnaujinimais tokiu atveju irgi gali būti naudingas.

Delivery Optimization naudoti ir konfigūruoti pačiam neteko, bet neseniai teko perskaityti įdomų blog’o įrašą, kuriuo detalėmis ir noriu pasidalinti https://techcommunity.microsoft.com/t5/Windows-IT-Pro-Blog/Delivery-Optimization-Scenarios-and-configuration-options/bc-p/280634

Delivery Optimization (DO) veikia ir be jokio konfigūravimo. Paprasčiausias veikimo režimas (Download Mode 1 (LAN)) veiks vidiniame tinkle tarp naujausių Windows 10 kompiuterių, jeigu jie turi interneto ryšį (net jeigu gauna atnaujinimus iš WSUS/SCCM). Prisijungimas prie interneto reikalingas, nes viskas valdoma DO servise Microsoft duomenų centruose. Šis servisas paskirsto atnaujinimų dalis kompiuteriuose ir nurodo iš kokio kompiuterio galima gauti kokią dalį.

DO gali būti ypatingai naudingas neturint WSUS/SCCM ir visus atnaujinimus gaunant iš interneto (tarkim naudojant Windows Update for Business politkas, Intune).

Paprastai atnaujinimo duomenys laikomi 72 val. (cache). Bet šį laiką galima praplėsti.

Jeigu vidiniame tinkle yra keli atskirti potinkliai (VLAN), galima įjungti Group Download režimą, kuris leis kompiuteriams iš skirtingų potinklių dalintis atnaujinimais.

DO neįsijungia, kai kompiuteris veikia iš baterijos. Tai galima pakeist su nustatymu ir tarkim leisti DO įsijungt, kai baterija yra 60% ar daugiau pakrauta.

Galima atjungti Peer-to-peer bendrinimą tam tikrai grupei kompiuterių (tarkim serveriai) atlaisvinant jų resursus ir vietą diske kitiems dalykams.

DO paprastai veikia su 50+ MB parsiuntimais. Bet galima pakeist ir tarkim taikyti ir 10+ dydžio parsiuntimams. Tuomet ir mažus atnaujinimus tarpusavyje bendrins.

Su SCCM galima nustatyti boundary groups ir kompiuteriams suteikinėt Group ID ir tokiu būdu apriboti kokios grupės gali tarpusavyje keistis informacija ar tik savo grupės viduje (tarkim kai yra du ofisai su silpnu ryšiu tarp jų, kad DO neveiktų per šį silpną ryšį, kai pvz. abu ofisai naudoja vieną išorinį IP adresą). Kai kompiuteris atvyks į kitą ofisą, jis gaus kitos grupės ID.

Stebėt DO naudojimą galima su Delivery Optimization Analytics https://docs.microsoft.com/en-us/windows/deployment/update/update-compliance-delivery-optimization

DO nustatymai valdomi grupinių politikų būdu arba naudojant Intune. Delivery Optimization veikia visuose Windows 10 Desktop versijose (SKU), bet galima pritaikyti ir serveriams. Daugiau informacijos apie nustatymus https://docs.microsoft.com/lt-lt/windows/deployment/update/waas-delivery-optimization

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *