windows 8+2? windows 10 [LT]

One OS for every deviceWindows 10 yra aktuali tema IT pasaulyje šiuo metu. Visai neseniai pasirodžiusi ši Windows operacinės sistemos versija simbolizuoja naują žingsnį Microsoft istorijoje. Nors galbūt tai galėtų būti tik dar vienas Windows 8 patobulinimas (pvz. Windows 8.2), bet panašu, kad Microsoft norėjo atsiriboti nuo šios versijos, kuri nesulaukė didelio populiarumo, tuo pačiu prašokant ir devynetą. Taip norima paryškint Windows 10 svarbą naujoje ideologijoje “windows as a service”. Nors kol kas šis principas kelia įtarimų, ar nebus kada nors įvestas mėnesinis ar metinis mokestis. Tačiau peržiūrėjus Windows 10 pristatymus tampa aišku, kad didžiausias kompanijos tikslas yra pritraukti kūrėjus ir naudotojus į aplikacijų parduotuvę (“Windows Store”), kurios pagalba ir tikimasi generuoti pajamas. Aišku neatsisakoma visiškai OS pardavimo įrangos gamintojams rinkos (OEM). Nemokamas atsinaujinimas iš Windows 7 ir 8 galios tik metus (kol kas, kas žino ar nebus pratęsta, jei toks ėjimas pasiteisins). Perkant naują kompiuterį OS kaina jau bus įskaičiuota. Taip pat didelės kompanijos ir toliau mokės metinius mokesčius už galimybę naudotis bet kokia reikalinga OS versija, tuo pačiu ir Windows 10 (“Software Assurance” programa). Tai, kad buvo pasiūlytas nemokamas atnaujinimas ir pats Windows 10 atnaujinimo siūlymo ir platinimo metodas, parodo, kaip Microsoft tikisi kuo stipresnio ir greitesnio efekto. Windows 10 kampanija buvo įdomi ir netgi šiek tiek agresyvi, kai nebuvo apsiribota vien renginiais ir reklama. Windows naudotojai savo kompiuteriuose pamatė pranešimus apie siūlomą atnaujinimą į Windows 10 ir panašu, kad daug kas sutiko. Windows 10 paplitimas po galutinės versijos išleidimo pasak Microsofto duomenų išties nemažas. Aišku, kyla klausimas kiek žmonių liko nustebinti, kai po “kažkokio atnaujinimo” vaizdas kompiuterio ekrane kardinaliai pasikeitė. Na, ne taip kardinaliai kaip Windows 8 atveju. Microsoft visgi pripažino, kad egzistuoja ne tik mobilieji vartotojai, kad daug kam reikalingas darbastalis ir.. taip – Start meniu. Didelio atgarsio sulaukė Microsoft privatumo nustatymų politika naujoje Windows versijoje. Iš vienos pusės tai yra natūralu, norint pateikt naudotojui kuo labiau suasmenintą patirtį (“Cortana” pagalbininkė, kuri mokosi jūsų įpročius, kad kuo geriau jums padėti; rašymo klaidų taisymo įrankis). Taip pat jie nori pateikti vienodą patirtį visuose naudotojo įrenginiuose. Todėl naudojimo informacija siunčiama į Microsofto serverius, kartu su kitokia telemetrijos informacija apie sistemos būklę, naudojimo ypatumus ir pan. Kai kas pučia iš to pernelyg paranojišką burbulą. O kiti atvirkščiai užmerkia akis. Asmeniškai nelaikau Microsoft blogio įsikūnijimu, bet man kyla klausimas dėl šios informacijos siuntimo būtinumo, jei nesinaudosi visomis paslaugomis. Taip pat kompanijų atveju tai gali būti saugumo ir pasitikėjimo gamintojų klausimas.

Windows 10 dar prieš išleidimą pasižymėjo nauja atvira Microsoft politika. Entuziastai buvo pakviesti prisidėti prie naujos versijos kūrimo. Buvo paleista Windows Insiders programa, kurioje dalyvavau ir aš (ir vis dar dalyvauju, nes neišėjau:)). Žmonės galėjo išbandyti ankstyvąsias operacinės sistemos versijas (“builds”), dalintis su kompanija nuomone, pranešti apie klaidas. Pagal tuos atsiliepimus formavosi Windows 10 veidas. Aišku, Microsoft vis tiek pasiliko sau sprendimo teisę ir ne visi dalykai buvo išgirsti (kai kuriais atvejais ir gerai). Tai geras precendentas industrijoje. Nors beta versijos programinėje įrangoje egzistavo ir anksčiau, bet ne tokiu mastu.

Ateitis kol kas miglota. Rudenį turi būti išleistas didelis atnaujinimas. Tam tikri to atnaujinimo niuansai matomi ir toliau leidžiamose testinėse versijose. Bet kitaip nei anksčiau, kai išeidavo nauja Windows versija, tokie funkciniai atnaujinimai ateis pas naudotojus automatiškai per Windows Update servisą. Neįrašius šių atnaujinimų neteksi saugumo pataisymų. Namų vartotojui gal ne taip opu, bet kompanijų atveju gali būti kebli situacija, kai koks nors funkcionalumo pataisymas netinka, bet esi priverstas naujinti, nes kitaip negausi saugumo pataisymų. Na ir jau minėtas neaiškus “windows as a service” dalykas.

Mūsų įstaigoj mes vis dar liekam prie Windows 7. Prašokom Windows 8 ir kol kas neplanuojam eit į Windows 10. Nes apart deklaruojamo didesnio saugumo (nors po galutinės versijos išleidimo buvo išleista nemažai saugumo pataisymų, taigi nieko naujo šioje srityje) jokios kitos naujovės naudos neatneštų, bet tektų derinti diegimo ir konfigūravimo procesus prie naujos versijos, kažkiek tektų mokinti vartotojus. Bet geriau dirbti jie nuo to nepradės, tik dar blaškys mirgantis Start meniu 🙂 Kitas svarbus kompanijoje dalykas – tai atnaujinimų platinimas. Dar prieš išleidimą buvo paskelbta apie Windows Update for Business, bet kažkokios konkrečios ir detalesnės informacijos nesulaukėm. Kas tai yra, kaip tai veiks, ar galėsiu toliau naudoti WSUS sistema, kuri mūsų ūkyje naujina galybę įvairių Windows sistemų, ar Windows 10 reikės naudot kažką papildomo? Įtartinai atrodo pagal nutylėjimą įjungtas atnaujinimų platinimas iš kitų kompiuterių (“torrent” pagrindu), o ne iš Microsoft serverių. Na ir visokie smulkesni dalykai pačioje sąsajoje, kurie jei neapsunkins priežiūros ir administravimo, bet sukurs nereikalingą painumą, reikalaus papildomų žingsnių. Ypač jei ūkyje dar liks dalis Windows 7 sistemų.

Savo asmeniniam kompiuteryje irgi lieku su Windows 7. Pirmiausiai, nes tingiu 🙂 Iš kitos pusės, jeigu nauja sistema nesužavi taip ir nepateikia tokių naujovių, kurios galėtų pastumėti įveikti mano tingumą, tai reiškia ne tokia ta nauja versija ir ypatinga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *