Šią savaitę įvyko kasmetinė Build konferencija. Nemažai naujovių pristatyta ir apie Windows 10 ateitį. Bet pirmiausiai paminėsiu kelis įdomius man dalykus iš pirmos dienos pristatymo (“keynote”) skirto kūrėjams.
Taigi Cloud First ir Mobile First jau praeitis ir dabar ant bangos Intelligent Cloud, IoT, Edge, Serverless. Panašu, kad tai labiau sudomins gamybą, kaip tarkim pavyzdyje parodyta gamykla, kuri savo itin brangias stakles valdo iš Azure, bet taip pat nori turėti ir vietinį valdymą, greitesniam atsako laikui ir tam atvejui jei kas nors nutiktų su ryšiu. Azure IoT Hub ir IoT Edge derinys leidžia lengvai valdymo kodą iš Azure debesies nusiųst į staklių valdymo įrenginius ir tokių būdu pasiekti norimą greitaveiką ir saugumą, tuo pačiu nereikalaujant lygiagrečiai vystyti papildomo vietinio valdymo kodo. Aišku tam padeda ir patogi valdymo konsolė.
Microsoft ir toliau vysto savo Cognitive Services. Kitas jų parodytas pavyzdys susieja pastate išdėstytas kameras su dirbtiniu intelektu, kuris nuskaitant aplinką ir ją atpažįstant (27 milijonai atpažinimų į sekundę) padeda valdyti saugumą darbo aplinkoje. Tarkim statybos aikštelėje pastebėjus pavojingai padėta įrankį pranešti apie tai atsakingam asmeniui, ligoninėje pastebėjus blogai pasijutusį pacientą pranešti seselei. O šios sistemos valdymas galimas telefone su AI bendraujant natūralia žmogaus kalba, o ne tam tikromis komandomis.
Azure Portal gavo nemažai patobulinimų, kaip pvz. komandinė eilutė portale (kuri kol kas palaiko tik bash, bet vėliau turi ir PowerShell atsirast). Taip pat mobili Azure Portal aplikacija, vėlgi su komandinės eilutės palaikymu. Azure Database palaiko dar daugiau duomenų bazių ir migravimo scenarijų, gali replikuoti duomenų bazes aplink pasaulį vienu pelės paspaudymu.
Bet įdomiausia aišku, kas laukia Windows 10 ateityje 🙂 Jau minėtas Fall Creators Update turėtų pasirodyti rudenį. Panašu, kad MS bando Windows 10 padaryt kuo patrauklesniais namų vartotojams. Taip, jie sako, kad ir Paint 3D ir ką tik pristatytas Windows Story Remix gali būti naudojama ir darbe, bet šie įrankiai neatrodo pakankamai profesionalūs ir labiau skirti paprastiems vartotojams sukurti kokią savo nuotraukų albumo prezentaciją. Microsoft tikisi pritraukt kuo daugiau vartotojų į savo Store, kas nestebina. Bet tikiuosi jie nenustos kurti ir labiau Enterprise skirtas funkcijas. Nes kelis kartus į metus naujint šimtus kompiuterių vien, kad gauti paprastą 3D programėlę ir nuotraukų miksavimo įrankį, atrodo kaip laiko švaistymas.
Nauja dizaino sistema – Fluid Design. Kuri kol kas atrodo gana miglotai. Tai lyg ir eksperimentinės Project NEON grafinės sąsajos tęsinys. Šiek tiek permatomumų, šešėlių, animacijų ir pan. Nueinama kažkiek į šoną nuo Modern plokščio stiliaus, šiek tiek sugrįžtama prie Aero. Panašu, kad kažkas MS suprato, kaip baisiai atrodo UWP aplikacijos 🙂
Timeline – būdas pamatyti savo darbo istoriją ir greitai grįžti prie anksčiau pradėto darbo, redaguoto dokumento ar lankyto puslapio. O Cortana padės tai atlikti tarp skirtingų įrenginių (pradėtas dokumentas telefone, pratęsiamas kompiuteryje).
Cloud Clipboard – galimybė kopijuoti ir įklijuoti tekstą, nuotraukas ir t.t. iš vieno įrenginio į kitą. Kartais gali būti labai naudinga. Bet ar tikrai norėsiu, kad tarkim mano kopijuojamas slaptažodis atsidurtų debesyse? Kol nepamatėm kaip veikia, sunku spręsti. Gal bus galima atjungti tam tikriems scenarijams.
OneDrive Files On-Demand – panašu, kad MS pagaliau išgirdo tuos, kam patiko kaip OneDrive veikė Windows 8 sistemoje, kai failai nebuvo pilnai sinchronizuojami kompiuteryje, o parsiunčiami tik kai prireikia atidaryti. Įdomu ar tai bus numatytasis veikimas ar papildomai įjungiama opcija. Daug kam tai patiks, bet gali sukelt ir problemų, kai nesant ryšiui negalės pasiekti reikiamų dokumentų.
Windows 10 S – šios versijos sėkmė labai priklauso nuo Store sėkmės. Paskelbta apie daugiau aplikacijų atsirandančių Store: Spotify, iTunes, Autodesk, SAP. Netgi praeitais metais pristatyta Ubuntu Bash sistema persikelia į Store, o vėliau prie jos prisijungs SUSE ir Fedora.
Mixed Reality – Microsoft bando įsitvirtint ir VR rinkoje. Kūrėjai jau gali daryti išankstinius užsakymus Dev Kit įrenginiams iš Acer ir HP. O rudenį turėtų pasirodyti ir kontroleris virtualiai realybei (kuriam nereikia markerių). Bendra akinių ir kontrolerių paketo kaina turėtų būti apie 399$ šį šventinį sezoną.