In a world of Open Source [LT]

ir.org-front-smMano draugystė su atviruoju kodu prasidėjo dar studijų universitete metu. Tuomet atradau, kad daugybei komercinių programinės įrangos produktų egzistuoja ne prastesni nemokami ekvivalentai (o kartais ir geresni). Po to sužinojau apie Open Source (“atviras kodas”) apie įvairius šio galima sakyt pasaulinio judėjimo licencijų tipus, sužinojau apie Linux (nemokama, atviro kodo operacinė sistema). Netgi mano bakalauro studijų baigiamasis darbas buvo susijęs su šiuo dalyku. Kadangi mano baigiamojo darbo vadovas buvo didelis mėgėjas šio dalyko, naudojo Linux operacines sistemas ir kitas atvirojo kodo programas. Apie savo darbo vaisius nerašysiu, nes praktinės naudos iš jo buvo mažai, labiau teorinis įvadas į programų lokalizaciją į lietuvių kalbą.

Po mažu namuose atsisakiau beveik visų komercinių programų ir pakeičiau jas nemokamais analogais. O atėjęs į pirmą savo darbovietę gavau užduotį įdiegti vidinę trumpųjų žinučių (“instant messaging”) sistemą, ir aišku, geriausiai nemokamai 🙂 Taip prasidėjo mano jau perkopusi dešimtmetį pažintis su Ignite Realtime. Tiesa, iš pradžių tai buvo komercinės įmonės Jive Software nemokamai platinama sistema (trumpųjų žinučių serveris – Jive Messenger). Jau tada aplink šį ir kitus nemokamus kompanijos produktus pradėjo burtis aktyvi naudotojų bendruomenė. Patys kompanijos atstovai (joje iš pat pradžių buvo tik du žmones) irgi bendravo su naudotojais ir palaikė atviros nemokamos programinės įrangos idėjas. Vėliau jų verslo kryptis pasikeitė ir esami nemokami produktai pasidarė jiems neaktualūs. Todėl programų išeities kodai buvo paviešinti (patapo Open Source) ir įteikti bendruomenei, kad ji galėtų toliau juos tobulinti. Taip pat jau daugybe metų Jive teikia šiai bendruomenei vietą puslapiui, įrankius programų klaidų registravimui, diegimo paketų gamybai, bendravimui tarpusavyje.Šioje vietoje norėčiau papasakoti apie kitą, ne tokią gražią, Open Source pusę. Apie užmarštį. Kadangi dauguma atviro kodo projektų yra varomi į priekį savanorių, kurie rašo naują kodą, registruoja klaidas, apmoka sąskaitas už puslapį ir srautą, visai įmanomas dalykas, kad kai kuriems projektams trūksta tų savanorių. Arba savanoriams trūksta laiko projektams dėl savo tiesioginių darbų, šeimos reikalų ir pan. Tas pats atsitiko ir su Ignite Realtime projektais. Jeigu serverio pusėje (Openfire – buvęs Jive Messenger) dar kartais vyksta atnaujinimai ir yra maždaug 3-4 gana aktyvių programuotojų komanda, tai klientinės dalies (Spark – buvęs Jive Communicator) atveju naujų leidimų nebuvo virš 3 metų ir projektas grimzdo į užmarštį. Žmonės forume stebėjosi, kad šis projektas atrodo miręs.

Šiemet man teko prisiimt atsakomybę perimti Spark projekto vadžias (tiesa, nebuvo iš ko perimti, nes projekto vadovo nebuvo jau ilgai), kai iškilo senos Spark versijos suderinamumo problemos su nauja Openfire serverio versija. Tuo metu aš jau apie metus naudojau paskutines testines Spark versijas darbovietėje (200+ žmonių). Testinė versija veikė mano manymu geriau už paskutinę oficialią versiją. Per daug metų projektas susilaukė daug pataisų iš skirtingų žmonių, tik nebuvo kam išleist naują versiją. Paprašiau vieno bendruomenės nario suteikti man reikalingas teises ir padėti su naujos versijos išleidimu. Taip projektas bent jau pajudėjo iš mirties taško. Bet aš nesu programuotojas. Negaliu pataisyti sudėtingų problemų, negaliu pridėti naujų įmantrių funkcijų. Dažniausiai taisau smulkmenas, pritaikau kitų žmonių pateiktas pataisas ir kartais pagal kitų pavyzdį pridedu kokią nors minimalią funkciją. Be gero programuotojo vadovo ar bent jau aktyvių pataisų teikėjų projektas vėl pateks į aklavietę.

Open Source pasaulis nuostabus, kai viskas vyksta pagal gerąjį scenarijų. Deja, kartais, kai projektas yra mažiau įdomus ar aktualus, jis gali sulaukti ne tokios gražios pabaigos. Stengiuosi palaikyt nemokamus produktus, pranešti apie klaidas, karts nuo karto labiausiai naudingus projektus paremiu ir finansiškai. Esu dėkingas už galimybę ilgus metus prisidėti prie kūrimo proceso, padėti žmonėms patarimais, laisvai panaudoti tokius įrankius darbe be papildomo investavimo.

Bet kur gi rasti daugiau savanorių..?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *