Mozilla Firefox 62.0.2 [LT]

https://www.mozilla.org/en-US/firefox/62.0.2/releasenotes

62.0.2 neatneša jokių naujovių, tik pataisymus:

Dauguma pataisymų susijusios su kalbų paketais, kurie galėjo užlaužti naršyklę, neleisti ištrint paieškos variklio ir t.t.

Taip pat pataisyta WebGL rendering’o klaida;

Pataisytas automatinis adreso užbaigimas dar neaplankytoms žymelėms;

Naršyklė turėtų geriau įsiminti lango dydį ir poziciją paleidžiant iš naujo ar po nulūžimo;

Pataisytos kitos rendering’o problemos Google Maps ir kituose puslapiuose;

Atstatytas senesnių TLS nustatymų palaikymas (puslapiams, kurie dar naudoja senus kodavimo paketus – cipher suites).

Windows 10 Insider Preview – Build 17758 [LT]

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2018/09/11/announcing-windows-10-insider-preview-build-17758

Be dar kelių klaidų pataisymų 17758 build’e pristatoma nauja Storage Sense funkcija, kuri stebės kompiuterio disko užpildymą ir kritiškai sumažėjus laisvai vietai automatiškai perkels seniai OneDrive kataloguose neatidarytus failus į internetinę talpyklą. Tokie failai bus pažymimi debesėliu (“online-only”), kas reiškia, kad jie saugomi OneDrive serveryje ir gali būti automatiškai parsiųsti bandant juos atidaryt kompiuteryje. Tai yra dar praeitais metais pristatyta OneDrive Files On-Demand funkcija, kuri dabar veikia kartu su Storage Sense. Kadangi OneDrive gali automatiškai sinchronizuot ir darbastalio, dokumentų, nuotraukų ir kitų įprastų vietų duomenis, tokiu būdu perkeliami saugojimui debesyje gali būti bet kokie vartotojo failai. Storage Sense gali būti įjungta Settings > System > Storage lange. Daugiau kaip 30 dienų nenaudojami failai bus perkeliami į debesį tik kai kompiuteryje bus pernelyg mažai vietos Windows normaliam veikimui. Šį nustatymą galima pakeist ir nurodyt tokiam “išvalymui” pasileist kasdien ar kitokiu intervalu. Taip pat galima nustatyt kitą reikšmę vietoj 30 dienų senumo (pvz. 14). Šiuos nustatymus galima rasti Settings > Storage > Change how we free up space automatically meniu. Failai pažymėti kaip “always available” nebus paveikti šios funkcijos ir visada liks saugomi kompiuteryje.

Windows 10 Insider Preview – Build 17754-17755 [LT]

17754 build’as turėjo tik kelis pataisymus. O štai 17755 turi viena naujovę. Your Phone aplikacija nuo šiol leidžia peržiūrėti ir siųsti SMS žinutes tiesiog iš kompiuterio. Žinutes galima rašyti su klaviatūra, su rašikliu arba diktuojant balsu. Kol kas tai veikia tik prie Windows 10 prijungus Android 7.0 ar naujesnį mobilų įrenginį (kaip ir nuotraukų telefone peržiūra ir kopijavimas). Sujungus su iPhone galima tik permesti nuorodas iš telefono į PC tolesniam naršymui. Pasak Your Phone FAQ, telefonas taip pat turi būti prijungtas prie Wi-Fi (vien mobilaus interneto matyt neužtenka), o kompiuteris turi būti prijungtas prie interneto.

Mozilla Firefox 62.0 [LT]

Išleista 62.0 naršyklės versija.

Firefox Home (naujas skirtukas) lange dabar galima rodyti iki keturių eilių populiarių puslapių, Pocket straipsnių ir pan.

Vartotojai naudojantys konteinerius (kurie leidžia vienoje sesijoje naudoti atskirtus skirtukus su skirtingom paskyrom) gali atidaryt skirtuką kitame konteineryje su “Reopen in container” kontekstiniu meniu. Pirmą kartą sužinojau apie Firefox Multi-Account Containers papildinį 🙂

Šioje versijoje pridėtas nustatymas (about:config lange), kuris leidžia išjungti pasitikėjimą Symantec sertifikatais. 63 versijoje jie nebus laikomi patikimais automatiškai.

FreeBSD versija palaiko WebAuthn.

Pagerintas grafikos paišymas (“rendering”) Windows vartotojams be geležies paspartinimo galimybės.

Pridėtas CSS Shapes ir CSS Variable Fonts palaikymas.

Šioje versijoje AutoConfig skriptai yra leidžiami izoliuotoje smėliadėžėje (“sandbox”). Tai galima atjungt su specialiu nustatymu, bet ateityje planuojama visada leisti tokius skriptus tik tokiu būdu. Tai aktualu naudojantiems centralizuotas politikas su Firefox.

Žymų (“bookmarks”) kortelės neteko aprašymo laukelio (“description”). Kol kas jis tik paslėptas. Ateityje bus panaikintos ir išsaugotos reikšmės.

macOS 10.14 versijoje automatu pritaiko tamsią temą.

Adobe Flash elementai macOS sistemoje nuo šiol paleidžiami izoliuotoje terpėje (“sandbox”).

Atsijungiant nuo Sync pasiūloma ištrint išsaugotus duomenis (žymas, skirtukus, slaptažodžius) iš esamo kompiuterio.

Nuotoliniu būdu dalinantis programos lango vaizdu naudojant WebRTC bus automatiškai perduodamas fokusas tokiam langui.

Ir svarbiausia man! Nuo šios versijos naudojant nustatymą browser.tabs.loadBookmarksInTabs – true ir spaudžiant ant žymos bus automatiškai panaudotas esamas tuščias skirtukas. Nes anksčiau atidarydavo šalia visiškai naują skirtuką paliekant jau atidarytą tuščią skirtuką (blank tab) ir jo nepanaudojant.

Windows 10 Insider Preview – Build 17738-17751 [LT]

Seniai nerašiau apie naujus build’us, nors jų buvo nemažai (17738, 17741, 17744, 17746, 17751) nes paskutiniu metu jie tik pataiso įvairias klaidas, naujovių beveik neprideda.  Vienintelė “naujovė” – darbastalyje pridėta You Phone nuoroda. Dar pastebėjau, kad diegiant naują build’ą neištrinant senos Windows instaliacijos per “Free space now” meniu po diegimo diske lieka tiek pat laisvos vietos. Panašu, kad automatiškai perrašo ar ištrina dar senesnio build’o atsarginę kopiją.

Na o su 17751 išleistu vakar dingo Insider Preview užrašas lango krašte. Microsoft pabrėžia, kad tai dar tikrai ne RTM build’as, bet jau artėjama prie galutinės versijos. Dar oficialiai paskelbtas nieko nenustebinęs rudens atnaujinimo pavadinimas – October 2018 Update.

Next Game – Mystic Vale [EN]

This is one of the first popular card crafting games. Similar to dice crafting games, where you change faces of your dice to make them better. First of all, i have only played a digital version of Mystic Vale on Yucata, but i feel that physical aspect of dealing with sleeves and sliding upgrades in (and out at the end of the game) would annoy me. So because of that i would rank it lower. But is it worth it dealing with sleeves. This game lacks excitement. Maybe new game with this mechanisms that AEG plans to make will have more things to do. In this one you essentially get mana, buy upgrades to get more mana, get more mana and buy more upgrades to get more mana. Some upgrades have points printed on them. There are also special symbols, which allow you to buy special cards, but in general they just give more points and i was able to do well not even paying attention to what special symbols i already have. So, it feels repetitive and a bit dull. Long build up only adds to that feeling. For a good chunk of a game you can’t do anything special. You get a few drops of mana and can only buy a regular or very cheap upgrade and this repeats on and on. After a while you accumulate a bit more mana and more interesting choices can be made. But it takes a while. There is an option to push your luck and try to get more mana on your turn risking to burn your turn. And it is not worth it. I tried this strategy a few times and it failed. There are just too many corruption icons on your cards in the beginning. So you are better to just slowly build up (it feels like the game could be better if you would get better cards with more mana in your starting hand). You can even burn automatically without pushing your luck! It is in the game mechanisms and it happened to me a few times. This is just dumb. All in all, there are some unique aspects to this game and in general it feels like deck building game and i like this genre. But the gameplay is dull, repetitive, with a too slow build up and random burning mechanism. Also physical aspect would drive me away. So, only 6/10.

Next Game – Mystic Vale [LT]

Tai vienas iš pirmų populiaresnių kortų gaminimo (“card crafting”) žaidimų, panašus į kauliukų gaminimo žaidimus, kur žaidėjas keičia kauliukų puses taip juos pagerinant. Tiesa, Mystic Vale žaidžiau tik skaitmeniniu pavidalu Yucata sistemoje. Bet manau fizinis šio žaidimo aspektas mane tik atbaidytų. Nepatiktų pastoviai kišti kortas į permatomus vokelius-kortas (o gale žaidimo dar visus ir ištraukinėt). Bet ir pats žaidimas neturi kažko griebiančio, jaudinančio. Tiesiog renki maną, kad galėtum nupirkti pagerinimus, kurie duos biškį daugiau manos, kad galėtum nupirkti dar brangesnius pagerinimus ir gauti daugiau manos. Kai kurios kortos dar turi taškus, taigi tokiu būdu susirenka kažkiek taškų. Tiesa, dar yra specialūs simboliai, leidžiantys pirkti specialias kortas, bet jos irgi dažniausiai duoda tiesiog daugiau taškų ir dažnai pakankamai gerai sekasi net nekreipiant dėmesio į specialias kortas. Girdėjau, kad AEG planuoja visiškai naują žaidimą su kortų gaminimo mechanika. Galbūt ten bus daugiau įdomesnių aspektų. Dar vienas šio žaidimo minusas – lieta eiga pradžioje. Kadangi pradžioje žaidimo manos turi labai mažai, dažnai tik ir gali pirkti standartinius kortų pagerinimus ir tai tęsiasi ir tęsiasi, kol galiausiai prikaupi daugiau manos ant savo kortų ir gali turėti rimtesnį pasirinkimą. Žaidime yra ir laimės mechanika (“push your luck”), kai gali rizikuoti ir traukti daugiau kortų taip norint surinkt daugiau manos. Bet ji man niekada nepasiteisina. Pradžioje žaidimo turi pernelyg daug korupcijos taškų ant kortų. Netgi yra įmanoma sudegti automatiškai ir nebandant rizikuoti, jei gale ėjimo traukiant nustatytą skaičių kortų kitam ėjimui ištrauksi per daug blogų taškų. Tai yra kvaila. Bendrai paėmus, žaidimas turi įdomią, artimą kaladžių konstravimui (man patinkantis žanras) eigą, bet pradžia pernelyg ilga ir nuobodi, o ir žaidimui pajudėjus link galo nėra kažko pernelyg jaudinančio. Taip pat galintis atsibosti fizinis aspektas. Todėl tik 6/10.

Mozilla Firefox 57.0-61.0.2 [LT]

Kadangi ilgai nenaujinau savo Firefox, nesekiau ir naujienų. Dabar gi apie tai kas naujo buvo pridėta nuo 57 versijos (pirma Quantum versija):

57.0 https://www.mozilla.org/en-US/firefox/57.0/releasenotes/

Pirma versija su nauju Quantum varikliu, kuris turėtų leisti išnaudoti visus sistemos resursus ir pagreitinti naršyklės darbą. Tuo pačiu pasikeitė ir sąsaja atsisakant daug metų naudotos Australis išvaizdos. Dizainas nuo šiol plokštesnis, su kvadratiniais skirtukais.

Nors vis dar galima įjungti atskirą paieškos laukelį, pagal nutylėjimą adreso laukelis apjungtas su paieška. Asmeniškai jau seniai naudojau adreso laukelį kaip paieškos, nes ten ką nors suvedus iškart suveikdavo Google paieška.

Atnaujintas naujo skirtuko puslapis su dažniausiai lankomais puslapiais ir pasiūlymais iš Pocket.

Atnaujintas naujo vartotojo gidas.

Video apdorojimas išjungiamas kai skirtukas su video atsiduria fone ir pratęsiamas, kai vėl paspaudžiama ant skirtuko. Taip pat palaikomas AMD VP9 dekodavimas žemo energijos naudojimo sistemose.

Praplėsta dalis nustatymuose apie puslapių leidimus (lokacijos atskleidimas, mikrofono ir kameros naudojimo leidimai ir pan.). Taip pat vartotojai dabar gali užblokuoti sekimą visam (Tracking Protection – always).

Nuo šiol palaikomi tik WebExtension API (WE) naudojantys naujos kartos papildiniai (add-ons).

Naršyklės automatinio prasukimo funkcija nuo šiol naudoja tokį pat asinchroninį prasukimą kaip ir su pelės ratuku, prasukimas turi būti sklandesnis.

Išimtas Share mygtukas įrankių juostoje (galima grąžint su atskiru papildiniu).

Pilnai perrašytas Developer Console įrankis.

Read More

Mozilla Firefox – migracija į Quantum [LT]

Neseniai pagaliau atsinaujinai į naujausią Firefox versiją – “Quantum”. Nors ji pasirodė dar 2017 rudenį, tačiau ilgai delsiau dėl pasikeitusios sąsajos ir su nauja versija nesuderinamų papildinių. Nuo pat pradžių svarsčiau ar neperbėgt į Chrome stovyklą, bet ten yra savų niuansų. Vienas ryškiausių – prastokai atrodantys šriftai. Palemoon, Waterfox ar ESR Firefox versijas irgi atmečiau. Nes neaišku kiek jos bus palaikomos, ESR irgi kada nors į Quantum pereis, papildiniai irgi nebus atnaujinami. Kurį laiką maigiau Quantum versiją testinėje virtualioje mašinoje importavus savo Firefox profilį. Šią vasarą, kai buvo daugiau laisvesnio laiko nusprendžiau pagaliau migruoti. Kadangi nenaujinama versija jau turėjo virš 15 kritinių saugumo skylių, na ir šiaip reikia keliaut į priekį, kad ir kaip neaptiktų Mozilla spendimas nukirsti senos sistemos papildinių palaikymą, kai naujoji sistema vis dar neturi įvairių galimybių. Read More